İDO Hakkında

İDO'nun Tarihçesi

İDO Tarihçesi
İDO İstanbul Deniz Otobüsleri Sanayi ve Ticaret AŞ, nüfusu 13 milyon olan İstanbul’un deniz ulaşımına ve trafik probleminin çözümüne yardımcı olmak amacıyla İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından 1987 senesinde kurulmuştur.

İstanbul’un deniz ulaşımı, 1987 senesine kadar büyük ölçüde Türkiye Deniz İşletmeleri Şehir Hatları İşletmesi tarafından sağlanmaktaydı. Bu tarihte İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafınca İstanbul Ulaşım ve Ticaret A.Ş. kurularak deniz ulaşımını sağlayan ikinci bir kuruluş oluşturulmuştur. Daha sonradan 1988 yılında şirkette ünvan ve isim değişikliği yapılmış işletme, İDO – İstanbul Deniz Otobüsleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. adını almıştır.

Her yanı denizlerle çevrili İstanbul’da deniz yolu ile yapılan yolculuklar önemli bir ulaşım alternatifi oluşturmaktadır. Trafiğin gün geçtikçe daha da arttığı ve çıkmaz bir yol durumu aldığı İstanbul’da, 22 senelik bir geçmişe sahip olan deniz otobüslerinden her geçen gün daha verimli bir biçimde faydalanılıyor.

İDO, gün geçtikçe artan talepler doğrultusunda, yeni hatlar oluşturarak ve maliyetleri daha da düşürerek İstanbullular’a daha ekonomik yolculuk olanağı da sağlamayı planlıyor. Kapasite kullanımının her gün daha da artması, ücretlerin deniz yollarındaki diğer alternatifler seviyesine indirgenmesi doğrultusundaki ümitleri güçlendiriyor. İDO; vatandaşa hizmeti, teknoloji ile yoğurarak geleceğin aydınlık günlerine hızla ve kararlılıkla ilerliyor.

2005 yılının Şubat ayında; İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ,Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) ile bir protokol yaparak, Türkiye Şehir Hatları İşletmesini devralma iradesini ortaya koymuştur. Devralma işleri İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı adına İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO) tarafından yürütülmüştür. Devralma işlemleri ile birlikte İstanbul’da deniz ulaşımından sorumlu tek otorite İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı olmuş ve bu otorite de büyük ölçüde İDO’ya devredilmiştir.Yorumunuzu, Şikayetinizi veya Önerinizi Bırakın